New messages · Members · Forum rules · Search · RSS
  • Pagina 1 din 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • »
Forum » Cine Suntem ... » Paludarium » Rimba II- paludarium
Rimba II- paludarium
marincas Date: Duminică, 2014-02-16, 15:37 | Message # 1
Utilizatori
Salutare,

deoarece am pus bazele unui nou proiect si din dorinta de a impartasi experienta unui paludariu cu voi, am decis sa tin un jurnal aici biggrin Cu toate ca am luat o pauza sa zic asa in acvaristica, microbul n-a disparut, iar nici de aceasta comunitate n-am uitat biggrin

Ideea de paludariu mi-a venit acum aprox 2 ani, cand am mai avut un bazin de 150l in genu, doar ca acum totul va fi la o scara mai mare si mult mai profi, dar in acelasi timp, poate si low cost. Desi n-am avut cu cine discuta despre un asemena bazin acum cativa ani, toata documentatia am luat-o de pe site-urile straine si puse aici in practica, Rimba:

Acum, pentru actualul proiect vine asa:

Bazin:130x60x60-sticla diverse grosimi in functie de zona. Coloana de apa 25-30cm, 210l apa brut, undeva la 150-160l apa net dupa calculele mele.

Stand: 132x62x50, grinzi brad profil patrat 5x5cm, placat cu mdf. Urmeaza ca zilele viitoare sa-l termin:

Iluminare:2x36w t8, 865+growlux, pentru inceput.

Filtrare: sump+overflow si poate de data aceasta incerc un sistem de moving bed.

Fauna/Flora: in partea submersa voi avea plante cu cerinte scazute/medii, usor de intretinut. Am sa incerc pe cat posibil sa le cresc si emers La partea de sus voi avea o larga varietate de muschi de prin padurile noastre, cateva soiuri am mai folosit in vechiul paludariu, crescute cu succes in bazin, iar zilele astea am hoinarit putin padurile sa vad ce gasesc, pun si cateva poze mai in jos, orhidee, plante cataratoare, etc. nu prea le stiu numele dar puteti vedea in vechiul bazin cam despre ce este vorba + ceva specii noi care trebuie sa le incerc.
La pesti inca nu m-am gandit, desi am un volum de ~150l si coloana de apa destul de mica ~25-27cm, nu prea stiu ce sa aleg, poate ma ajutati voi aici, iar la partea emersa nu voi avea vietuitoare, decizia asta n-a fost luata de mine

fotografiile sunt facute weekendul trecut

Decor: desi peste tot am vazut paludarii clasice sa zic asa, background si laterale incarcate de vegetatie + o parte din baza, aici vreau sa fac altceva. M-am gandit la o padure scufundata, niste arbori scufundati, crengi etc. si/sau o parte de malul unei vai. La un moment dat m-am gandit sa foloses chiar decor natural, lemn, dar pe urma m-am decis asupra unui decor din poliester cimentat, din diverse motive. Pun cateva poze sugestive.

Pe langa acesta, se adauga pietre slefuite de rau, nisip fin, auriu, cuartos.

Doresc sa mai adaun un fogger si un sistem improvizat de misting sau raining, ramane de vazut ce-o sa iasa, coolere pentru reciculare, aerisire

N-am stabilit un termen pentru acest proiect, avand in vedere ca sunt si cu scolile pe langa, asa incet, incet sa speram ca iese treaba si buna si frumoasa. Cam atat pentru inceput, astept sfaturile, opiniile si criticile voastre. Sper ca am fost destul de explicit, toate cele bune si multumesc anticipat
gogosanuc Date: Duminică, 2014-02-16, 18:37 | Message # 2
Utilizatori
Spor la lucru amigo.Suna bine ceea ce vrei sa faci.Acum sa vedem ce va iesii.
lupusinguratic Date: Duminică, 2014-02-16, 18:42 | Message # 3
Administratori
Ionut la tine nu pot decat sa vad setapuri de exceptie ca de fiecare data.Eu ati doresc succes in tot cea ce faci si sa sti ca stau cu ochii pe tine.

"Atinge steaua de neatins si nu-i uita pe cei care au crezut in tine..."
marincas Date: Duminică, 2014-02-16, 19:19 | Message # 4
Utilizatori
Multumesc prieteni, sper sa nu dezamagesc biggrin
petre79 Date: Duminică, 2014-02-16, 19:33 | Message # 5
Moderatori
Succes cu proiectul !!!!!

Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte...
reisz-medre Date: Luni, 2014-02-17, 12:22 | Message # 6
Moderatori
Brrrrrrrr. Cine nu-şi dreşte o asemenea minunăţie?
Voi urmări cu sufletul la gură evoluţia acestui set-up şi....poate mă convertesc şi eu la la "paludarism" clap

Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
figgoo Date: Luni, 2014-02-17, 23:11 | Message # 7
Utilizatori
pare super interesant.Bafta in continuare si doar ape limpezi sa ai.
voi urmari cu sufletul la gura acest topic pentru ca pare foarte interesant.

Nu dispera !! chiar daca vei cadea incearca sa te ridici si sa mergi mai departe.Putin cate putin si cu pasi marunti vei reusi sa depasesti toate greutatile.
marincas Date: Marţi, 2014-02-18, 19:44 | Message # 8
Utilizatori
Multumesc tuturor, saptamana asta vreau sa termin cu standul, iar pe urma vreau sa incep cu sticlaria.

Am luat legatura cu o firma care se ocupa cu prelucrarea sticlei, iar gaura maxima e de 26mm pe care o pot da dansii. Avand in vedere ca vreau sa fac un overflow simplu, prin fundul bazinului nu stiu daca diametrul ar fi suficient, initial m-am gandit la 32mm. La overflowul facut din tevi peste marginea bazinului am vazut ca teava de 26mm, interiorul uneva la 22mm parca, n-a fost deloc indicata, iar pe urma am schimbat-o cu cea de 32, interior 28 parca. O alta varianta ar fi 2 gauri de 26mm, una in stanga, una in dreapta pentru a acoperi cum trebuie suprafata mare, in loc de una, 26mm diametrul final. Am decis sa dau gaurile circulare direct din fabrica, desi ne se poate un diametru mai mare, in detrimentul unui geamgiu care nu face gaura circulara etc. cel putin la mine in oras.
Voi ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc anticipat

Message edited by marincas - Marţi, 2014-02-18, 21:00
Mr_BigOlyMan Date: Marţi, 2014-02-18, 21:16 | Message # 9
Administratori
De ce nu incerci sa faci 3 gauri in fundul acvariului, le faci toate 3 intr-un colt si pe urma le maschezi cu sticla sau cu plexic colatat cu negru. Pe una din lateralele de plexi poti sa faci piaptanul pentru overflow, iat toate cele 3 tevi vor fi in interiorul cutiei de plexic. Am vazut stilul asta de overflow pe un forum si al draku daca mai stiu unde.
Bafta si toate cele bune.

Invata de la cei mai buni, si vei ajunge mai bun decat ei.
Lemnar cu acte in regula, si sunt mandru de asta
marincas Date: Marţi, 2014-02-18, 22:25 | Message # 10
Utilizatori
De estetica nu-i problema, vor veni ascunse in decor, doar ca nu stiu daca o gaura de 26 ar fi suficienta..asa ca mai bine fac 2 ca sa fiu sigur.Inca nu stiu ce sa fac, sunt confuz, multumesc de sfat biggrin numai bine
gogosanuc Date: Luni, 2014-03-10, 20:55 | Message # 11
Utilizatori
Hai baiat ! Mai miscam si noi ceva? O poza o aluna?

Message edited by gogosanuc - Luni, 2014-03-10, 20:57
figgoo Date: Marţi, 2014-03-11, 08:18 | Message # 12
Utilizatori
Se pare ca ne tine in suspans asa !!!!!
Poate peste inca vreo luna ne mai da ceva!!

Nu dispera !! chiar daca vei cadea incearca sa te ridici si sa mergi mai departe.Putin cate putin si cu pasi marunti vei reusi sa depasesti toate greutatile.
marincas Date: Marţi, 2014-03-11, 10:02 | Message # 13
Utilizatori
Hehe ;)) nu va tin in suspans...

Standul e gata finisat, acum sunt in faza de gandire biggrin trebuie facut un buget pentru sticlarie ca e o gramada, pun cap la cap sistemul de filtrare ca sa n.am pronleme pe urma sa ma coste alti bani ai timp, iar astept de ceva timp niste umidificatoare sa.mi vina biggrin

Pana la inceputul lunii april vreau sa am o parte din bazin pe masa sa ma pot apuca de filtrare si decor. Revin cu noutati, numai bine biggrin
figgoo Date: Miercuri, 2014-03-12, 10:01 | Message # 14
Utilizatori
Eeee ati vazut exact cum spuneam peste 1 luna smile
Bafta domnule si abia asteptam poze.

marincas Date: Sâmbătă, 2014-03-15, 02:22 | Message # 15
Utilizatori
Azi am reusit sa pun fundul bazinului pe stand si sa lipesc sticlaria pentru filtrare. Urmeaza sa lipesc bazinul integral si sumpul, sa termin decorul si apoi sa bag aparatura biggrin Va tin la curent! biggrin
Mr_BigOlyMan Date: Sâmbătă, 2014-03-15, 08:02 | Message # 16
Administratori
Acu ori sunt eu mai greu de cap, ori nu am citit bine. Filtrarea va fi ceva de genul "build-in sump", sau ...

marincas Date: Sâmbătă, 2014-03-15, 10:41 | Message # 17
Utilizatori
Filtrarea o va face un sump de vreo 70l biggrin Multumesc frumos!
Mr_BigOlyMan Date: Sâmbătă, 2014-03-15, 20:21 | Message # 18
Administratori
Ok. Hai ca acum am inteles. Dar tot mai am o intrebare:
- ce material filtrant o sa folosesti in sump ???

marincas Date: Duminică, 2014-03-16, 10:04 | Message # 19
Utilizatori
Inca nu m-am decis, dar mai mult ca sigur spartura de lava biggrin Multumesc frumos.
Mr_BigOlyMan Date: Sâmbătă, 2014-03-22, 22:27 | Message # 20
Administratori
Ceva update-uri ??? ... nimik ???

Forum » Cine Suntem ... » Paludarium » Rimba II- paludarium
  • Pagina 1 din 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • »
Căutare: