New messages · Members · Forum rules · Search · RSS
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Diferite Teme de Discutie ... » Discutii Libere » sfaturi/pareri (din experienta celorlalti)
sfaturi/pareri
Sefer Date: Marţi, 2013-12-17, 01:21 | Message # 1
Utilizatori
Salut! intr-un bazin de 64 (stiu, prea mic!!!) vreau sa reproduc o bucatica de amazon. Plecand de la otocinclus affinis, ma gandeam la ceva apistogramma agassizi pe langa. M-ar ajuta cateva pareri si sugesti referitoare la substrat, decor, plante.... multam fain!
nyko27 Date: Marţi, 2013-12-17, 05:55 | Message # 2
Moderatori
salut eu sunt Marius , tu cine esti? dupa ce te prezinti o sa mai povestim...
o zi buna
Sefer Date: Marţi, 2013-12-17, 10:39 | Message # 3
Utilizatori
Salut, ma numesc Dan Manole am 43 ani si sunt din Bucuresti. Nu-s foarte sigur ca am postat la locul cel mai potrivit, in fine... Revenind, caut ceva raspunsuri pentru noul acvariu pe care vreau sa-l fac cat de curand. O zi faina si tie!
lupusinguratic Date: Marţi, 2013-12-17, 12:09 | Message # 4
Administratori
Salut Dan si bine ai venit alatuiri de noi pe acest forum.Ma bucura faptul ca ai decis sa ne ceri un micut ajutor de acea cu siguranta sper eu ca il vei primi.

Despre apistogramma agassizi pot spune urmatoarele lucruri...
Acvariul poate avea ca substrat, pietris negru. Este recomandat sa existe multe plante pentru a servi, alaturi de ascunzatori din pietre, radacini si crengi, pentru adapost. Este o specie pasnica mai putin cand depun icre si pot fi tinuti in acvarii comunitare. Acvariul trebuie conceput in asa fel incat sa satisfaca nevoile majoritatii cichlidelor pitice. Ca si restul speciilor gin genul Apistogramma, sunt o specie interesanta de observat in perioada depunerii pontelor.

Despre otocinclus affinis...
Acvariul trebuie sa fie plantat, cu mai multe zone libere in care sa poata inota si cu pietre pe care sa se permita dezvoltarea algelor. Iluminarea trebuie sa fie puternica pentru a permite dezvoltarea algelor.Prefera acvariile in care apa este in miscare, preferabil un curent format de filtru, acvariile bine plantate care au si ascunzisuri, cu nisip sau substrat de dimensiuni mici. Ascunzisurile pot fi facute din pietre, buturugi, decor. Apa trebuie sa fie curata.Otto va curata plantele de alge fara sa le distruga.
Este un peste foarte pasnic si nu este agresiv cu ceilalti pesti din acvariu. Este preferabil sa aveti mai multe exemplare pentru ca in grup se simt mai bine. Daca vor fi mai putini, se vor stresa si automat se vor imbolnavi mai repede.

Iar pentru ca ai ales sa amenajezi o bucatica de amazon iti recomand sa te uiti in aceasta sectiune unde sunt doar plante din America de Sud.http://aquamaniaks.ucoz.ro/forum/13-51-1
Daca mai ai intrebar poti linistit sa le adresezi sunt sigur ca si colegi ati vor da o mina de ajutor,Eu ati doresc ape limpezi si o sedere cat mai placuta alaturi de noi.

"Atinge steaua de neatins si nu-i uita pe cei care au crezut in tine..."
Sefer Date: Marţi, 2013-12-17, 12:30 | Message # 5
Utilizatori
Multam fain pentru material, o parte din el l-am citit din carti sau din articole pe net, dar confirmarile sunt bine venite. Otto am deja in acvariu, vreau sa fac inca unul, pe care sa-l populez doar cu 4-5 otto si o pereche sau 3 (1m/2f) de agassizi. Multam mult de link-ul cu plante, aici ma cam impotmolisem... Am prins ceva discutii despre frunze puse pe substrat pentru a se apropia cat mai mult de biotop amazonian, cum se procedeaza mai exact? Ape limpezi tuturor!
lupusinguratic Date: Marţi, 2013-12-17, 12:53 | Message # 6
Administratori
Pentru ati usura munca destul de considerabil iti recomand sa vezi aceste biotopuri ca sa ati poti crea o idee...http://showcase.aquatic-gardeners.org/2013/index1.html

lupusinguratic Date: Marţi, 2013-12-17, 12:54 | Message # 7
Administratori
Sper si imi doresc ca si colaborarea noastra sa continuie si astept si ceva fotografi de la tine cu acvarile tale ...

Sefer Date: Marţi, 2013-12-17, 13:11 | Message # 8
Utilizatori
Superbe!! Am de treaba! book
Sefer Date: Marţi, 2013-12-17, 13:38 | Message # 9
Utilizatori
Momentan, am doar un nano de 20.

Message edited by Sefer - Marţi, 2013-12-17, 14:26
nyko27 Date: Marţi, 2013-12-17, 15:05 | Message # 10
Moderatori
frunze poti folosi de stejar care sunt gratis, sau cattapa are colegul sacalu de vanzare
totusi ma mai intereseaza locatia si varsta
spor cu proiectul amazonian , poate iesi ceva frumos
Sefer Date: Marţi, 2013-12-17, 15:58 | Message # 11
Utilizatori
locatia si varsta sunt/apar la profil.
lupusinguratic Date: Marţi, 2013-12-17, 16:06 | Message # 12
Administratori
Stai linistit este ca si rezolvat..multumesc de intelegere.

lupusinguratic Date: Marţi, 2013-12-17, 16:08 | Message # 13
Administratori
Posteaza te rog poze cu acel Nano la aceasta sectiune daca doresti ...http://aquamaniaks.ucoz.ro/forum/58

nyko27 Date: Marţi, 2013-12-17, 16:31 | Message # 14
Moderatori
intradevar e rezolvat , mersi mult , te astept cu pozele
Sefer Date: Marţi, 2013-12-17, 18:49 | Message # 15
Utilizatori
Zilele astea fac cateva, doar sa-i prind pe impielitati!
lupusinguratic Date: Marţi, 2013-12-17, 19:14 | Message # 16
Administratori
Acest subiect va fi mutat in urmatoarele 24 de ore la sectiunea Discuti libere...http://aquamaniaks.ucoz.ro/forum/30

Sefer Date: Marţi, 2013-12-17, 20:17 | Message # 17
Utilizatori
Pozele au aproape 3 mb, fiecare. Cum le pot pune?
Am rezolvat, o zi faina si apa limpede tuturor!

Message edited by Sefer - Miercuri, 2013-12-18, 14:08
Sefer Date: Sâmbătă, 2013-12-21, 21:07 | Message # 18
Utilizatori
Primul pas.

Attachments: 2968456.jpg(138.1 Kb)
petre79 Date: Sâmbătă, 2013-12-21, 21:14 | Message # 19
Moderatori
Radacina ii frumoasa dar celalalte doua cioate nusi au rostul.........nu da bine deloc
Iar radacina o poti muta in oricare din parti.......ti-ar ramane un loc mai mare pt. a planta plantele si gazonul
O seara faina

Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte...
lupusinguratic Date: Duminică, 2013-12-22, 12:07 | Message # 20
Administratori
Radacina este superba chiar imi place...acum sa vedem cum o vei pune in evidenta colega.

Forum » Diferite Teme de Discutie ... » Discutii Libere » sfaturi/pareri (din experienta celorlalti)
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Căutare: